graffiNOVINY
Synergie stroje Apressia CTX132, řezacího stroje budoucnosti, a Lithrone G37P advance zvyšuje produktivitu o 50 %
11.08.2024
Japan, Fujika Co., Ltd. | Apressia CTX132, Lithrone G37P advance [GL-837P-A]
Společnost Fujika Co., Ltd. byla založena v roce 1970 jako velkoobchod s papírem a v současnosti prodává tiskový papír a papírové produkty a provádí tiskové zpracování. Od roku 1987 společnost aktivně investuje do vybavení, včetně zavedení více než 10ti Komori strojů, a v lednu 2023 zavedla nový programovatelný hydraulický upínací řezací systém Apressia CTX132. Rozhovor nám poskytli prezident Yoshiaki Kato, provozní ředitel a manažer divize řízení výroby Kouji Kato, vedoucí sekce CD Toshimitsu Yonezaki a vedoucí týmu tisku divize řízení výroby Masayoshi Katayose o dopadech zavedení tohoto stroje a o 37palcovém oboustranném ofsetovém tiskovém stroji Lithrone G37P advance, který byl zaveden přibližně ve stejnou dobu.
„Zavedení Lithrone G37P advance zvýšilo objem výroby a hladkou výrobu, včetně řezání, které umožnil řezací stroj Apressia CTX132.“ – Yoshiaki Kato, prezident
Automatizovaný, snadno ovladatelný řezací stroj řeší problémy se stárnutím a nedostatkem nástupců
Společnost Fujika, která se zabývá velkoobchodním prodejem papíru a tiskem na zakázku, využívá své rozsáhlé znalosti papíru a zkušenosti v oblasti papíru k navrhování optimálních papírových a tiskových řešení pro své zákazníky. Prezident Kato uvedl: „Snažíme se umožnit tiskárnám, aby se mohly soustředit na plánování a výrobu, tím, že přebíráme část jejich tiskové produkce.“ Společnost aktivně zlepšuje své vybavení, aby doplnila výrobní kapacity svých zákazníků. Stárnoucí operátoři řezaček a nedostatek nástupců byly hlavními důvody pořízení stroje Apressia CTX132. Vysoké množství řezání je vyžadováno jak pro papír dodávaný zákazníkům, tak i pro potřeby samotného tisku. Výsledkem je velmi časté používání řezacích strojů. Udržet kvalifikované pracovníky a předávat jejich dovednosti bylo vždy náročné, protože práce s řezačkou vyžaduje vysoký stupeň řemeslné zručnosti.
Kato byl nadšený, když zahlédl oznámení o zahájení výroby řady Apressia CTX, a pomyslel si: „Tohle je poprvé, co jsem narazil na řezačku, kterou lze automatizovat a která nevyžaduje kvalifikovanou pracovní sílu. Chtěl jsem to vyzkoušet. Pokud můžeme automatizovat řezání s vysokou přesností, mohlo by to doplnit dovednosti řemeslníků.“
Apressia CTX132 významně zvyšuje objem řezání
Apressia CTX132 je vybavena unikátními technologiemi, jako jsou Apressia Front Loading a Apressia Rotary Gripper. Zatímco automaticky přepravuje a řeže papír, operátor může papír skládat na střásač, což umožňuje obsluhu jednou osobou. Manažer Kato vysvětlil: „Dříve jsme potřebovali pomocného pracovníka, takže na dva stroje jsme potřebovali tým čtyř lidí, ale nyní můžeme obsluhovat jeden stávající stroj a Apressia CTX132 s týmem tří lidí. To je možné, protože Apressia CTX132 umožňuje obsluhu jedním pracovníkem bez nutnosti asistenta. Přidělením uvolněné osoby na nově nainstalovaný balicí stroj se odstranila úzká místa v oddělení zpracování po řezání a tok výroby se zlepšil. Objem produkce řezání se zvýšil o 130 % během tří měsíců po instalaci ve srovnání se třemi měsíci před instalací.“
Prezident Kato také uvedl: „Kromě toho, že zvládáme zvýšený objem tisku díky stroji Lithrone G37P advance, zlepšila se flexibilita a efektivita personálu, což nám dává dojem, že se celková produktivita zvýšila přibližně o 50 %.“
Manažer divize Kato vzpomínal na dobu před zavedením stroje a uvedl: „Řezání byla zcela manuální práce a přesnost byla ovlivněna specifickými dovednostmi a zkušenostmi.“ Vedoucí sekce CD Yonezaki ohodnotil dnešní přesnost řezání slovy: „Díky přednímu nakládání a bočním tlačítkům byla odstraněna variabilita mezi operátory a je možné dosáhnout jednotné přesnosti.“ Dále dodal: „Automatizované řezání odstranilo potřebu otáčet papír, což významně snížilo fyzickou zátěž. Také díky funkci AWR (automatické odstranění odpadu) není třeba přerušovat práci kvůli likvidaci odpadu, což nám umožňuje věnovat více času školení a péči o detaily, takže se vždy můžeme zaměřit na efektivitu. Zarovnání papíru na vykladači je také velmi dobré a pomáhá papír úhledně stohovat. Myslím, že je to velmi dobrý stroj.“
Prezident Kato rovněž ocenil systém podpory a uvedl: „Stejně jako u tiskových strojů je odezva rychlá, což je velmi uklidňující.“
„Úspora práce díky stroji Apressia CTX132 umožnila zavedení nového smršťovacího stroje na fólie se stejným počtem pracovníků jako dříve, což vedlo k výraznému nárůstu objemu zakázek s ultra krátkými dodacími lhůtami. Rovněž to přineslo významný posun v podpoře rozvoje dovedností napříč celou továrnou.“
Zvládání nárůstu objemu tisku pomocí Lithrone G37P advance
Společnost zavedla Lithrone G37P advance v prosinci 2022. Prezident Kato uvedl: „Nárůst pracovní zátěže u jednostranných tiskových strojů dosáhl svého limitu. Lithrone G37P advance, oboustranný tiskový stroj s jedním průchodem, přispívá k ohromující produktivitě, která je přibližně o 50 % vyšší za hodinu ve srovnání s běžnými stroji.“ Manažer divize Kato dodal: „Ve srovnání se stávajícím 40palcovým tiskovým strojem má 37palcový stroj menší velikost tiskových desek a spotřebuje méně elektrické energie, což zajišťuje energeticky efektivní tisk. Vzhledem k tomu, že jsme původně používali Lithrone A37, je provoz stejný a operátoři si jej rychle osvojili.“ Vedoucí tiskového týmu Katayose uvedl: „Ventilátory ve výstupní části lze jemně nastavovat, což usnadňuje úpravu proudění vzduchu, a umožňuje stabilní produkci při nejvyšší tiskové rychlosti 15 000 archů za hodinu. Funkce udržování hustoty během tisku usnadňuje stabilizaci barev, takže i mladší pracovníci s menšími zkušenostmi mohou být nasazeni s důvěrou. Lze udržet vysokou kvalitu tisku, takže si myslím, že zavedení stroje bylo velmi dobrým krokem.“
„Úspora práce díky stroji Apressia CTX132 umožnila zavedení nového smršťovacího stroje na fólie se stejným počtem pracovníků jako dříve, což vedlo k výraznému nárůstu objemu zakázek s ultra krátkými dodacími lhůtami. Rovněž to přineslo významný posun v podpoře rozvoje dovedností napříč celou továrnou.“
Budoucí plány na plné předání technologie řezání s komplexní podporou od společnosti Komori
Společnost plánuje v budoucnu plně předat technologii řezání pomocí funkce propojení JDF stroje Apressia CTX132. Manažer divize Kato očekává: „Využitím funkce, která automaticky vypočítá proces řezání z dat a vede pořadí a polohu řezání, se sníží zátěž na instruktory a zkrátí se doba potřebná pro školení.“
Prezident Kato na závěr uvedl: „Budeme se nadále držet naší role ‚kulisáka‘, který doplňuje výrobní funkce našich zákazníků. Naším cílem je získat důvěru podporou další automatizace a snižováním počtu pracovníků za účelem zvýšení produktivity. Budeme se také věnovat environmentálním otázkám a tvorbě příjemného pracovního prostředí pro naše zaměstnance, abychom více přispěli společnosti. Těšíme se na další podporu společnosti Komori, a to jak v oblasti technické podpory strojů, tak i nejlepších návrhů týkajících se kvality, produktivity a konkurenceschopnosti.“
Pan Usui uvádí: „U zakázek, které vyžadují pouze ofsetový tisk, inspekční zařízení umožnila vynechat proces kontroly prázdných archů, takže pokračujeme bez jakékoli inspekce a bez stížností.” Zdůraznil současné zlepšení kvality a úsporu práce.
Vedoucí výrobního oddělení Nishimori chválí nový stroj: „Používáme mnoho speciálních barev a při přechodu na nový stroj provádíme čištění válců a změny barev. Nový stroj zvládne tento proces s šesti barvami a lakovací jednotkou téměř ve stejném čase jako předchozí s čtyřmi barvami. Full-APC zkracuje čas výměny desek na polovinu a výrazně zkracuje čas přípravy. Díky předběžnému zabarvování se významně snížil počet potřebných nastavení barev, což vedlo ke snížení odpadu papíru na polovinu oproti dřívější době. Dochází k méně vadám a téměř žádným povrchovým nepravidelnostem uvnitř archu.”
Dodal: „I při zvýšení rychlosti nedochází k chybám registrace nebo nesrovnalostem v barevných tónech, což umožňuje tisk na konstantní úrovni od začátku do konce. Je to stroj světové úrovně.”
Pokud jde o přesnost vykladače a nakladače, zmiňuje: „Naše společnost používá širokou škálu papírů. S předchozím strojem jsme měli potíže, ale nový tiskový stroj dokáže tisknout na různé papíry, jako je běžný papír, metalizovaný papír, pěnový papír, černý papír, PET a film, a to v tloušťkách papíru od 0,1 do 0,5 mm, s pouze nastavením vzduchu. Zarovnání archů při podávání je vynikající a práce může být rychle přesunuta do dalšího procesu, což snižuje zátěž operátora.”
Vedoucí sekce ofsetu Kudo také vysvětluje: „Ve srovnání s předchozím tiskovým strojem má nový stroj více sacích bodů pro první a druhé sání, a podavač má výjimečně stabilní tok papíru, což téměř eliminuje problémy, jako je zvlnění papíru a dvojité podávání. Počet vzduchových dmychadel se zvýšil, což zajišťuje plynulejší podávání papíru.”
“Je to stroj, který splňuje všechny naše potřeby, snižuje zátěž pro stárnoucí operátory řezačky, snižuje překážky školení personálu a poskytuje konzistentní kvalitu.”
Koji Kato, provozní ředitel a ředitel divize řízení výroby
“Apressia CTX132 vyřeže 16 000 archů za hodinu a celkem přibližně 130 000 archů denně. Objem výroby se zvýšil o 130 %.”
Toshimitsu Yonezaki, vedoucí sekce CD
“Inspekční zařízení detekuje vady, které jsou pouhým okem neviditelné. To nám umožňuje poskytovat našim zákazníkům vysoce kvalitní produkty s ještě větší jistotou.”
Masayoshi Katayose, vedoucí týmu tisku divize řízení výroby